Hatay Haberleri, Hatay Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Semih Kaplanoğlu kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşında?

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında düzenlendiği 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nin ödül töreni geçtiğimiz Cumartesi akşamı gerçekleştirildi ve aynı zamanda büyük bir kabalığa sahne oldu. Ödül törenin sunuculuğunu yapan Meltem Cumbul ve ödül alan Semih Kaplanoğlu arasında gelişen olay, büyük yankı uyandırdı. Peki, ünlü yönetmen ve senaryo yazarı Semih Kaplanoğlu kimdir?

Senarist ve yönetmen Semih Kaplanoğlu, Adana Film Festivali’nde ödül alacağı sırada, ödül töreninin sunucularından biri olan oyuncu Meltem Cumbul’dan büyük bir saygısızlık gördü. Ödülünün almak üzere sahneye çıkan Kaplanoğlu’nun eli havada kaldı. Sunucu, ödül almak için sahneye gelen ünlü yönetmenin elini sıkmadı, uzun süre havada bıraktı ve sırtını dönerek protesto etti. Birçok sanatçının da tepki gösterdiği skandal, sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı. 

Ünlü yönetmen Semih Kaplanoğlu yaşadığı kabalığa dair sosyal medya hesabı twitterdan şu açıklamayı yaptı; Adana ff’de sahnede maruz kaldığım kabalığın ardından bizi yalnız bırakmayan sanatseverlere ve dostlara teşekkürler…

Meltem Cumbul’dan yanıt gecikmedi!

Ödül töreninde sunuculuk yapan Meltem Cumbul’dan da olaya ilişkin açıklama geldi. Yaptığı protestonun nedeni anlaşılamayan Cumbul, manidar sözleriyle kafaları daha da karıştırdı;

Eşitler arası bir selamlaşma ve yakınlaşma ritüeli olan el sakışmayı; kendinden olmayanları ötekileştirenle, fakiri zengine böldürenle, güçlüleri tutup zayıfları hor görenle yapmayı reddediyorum. Yüreğime ve sevgiye düşman olanla, gözlerim ve ellerim dost olamaz.

SEMİH KAPLANOĞLU KİMDİR?

4 Nisan 1963 tarihinde İzmir doğumlu olan Semih Kaplanoğlu; Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü 1984 yılı mezunudur.

TRT kameramanı bir tanıdığından temin ettiği parça filmlerle gerçekleştirdiği mezuniyet tezi MOBAPP’ı (Meşru Olmayan Bir Aşkın Parçalanmış Portreleri) ile mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra birçok işe imza atan Kaplanoğlu; kameraman asistanlığı, metin yazarlığı, senaryo çalışmaları vs. yaptı.

1984 yılında İstanbul‘a geldiğinde ilk ciddi işine Güzel Sanatlar Saatchi&Saatchi ve Young&Rubicam reklam şirketlerinde reklam yazarı olarak başladı. 1986 yılında Süha Arın‘ın yönettiği ödüllü “Eski Evler- Eski Ustalar” ve Mimar Sinan belgesellerinde Kamera Asistanı olarak çalıştı.

1994 yılında yayınlanmaya başlayan Şehnaz Tango adlı TV dizisinin 52 bölümünün senaryo ekibinde yazdı ve yönetmenliğini yaptı. 2001 yılında ilk filmi olan “Herkes Kendi Evinde” filmini çekti.

1996-2000 yılları arasında Radikal Gazetesi’nde kısa öykülerden oluşan “Karşılaşmalar” adlı köşe yazarlığı yaptı. “Karşılaşmalar” adlı köşeden seçtiği yazıların bir kısmını daha sonra aynı adla kitaplaştırdı.

Adını geniş kitlelerce duyurduğu Yumurta-Süt-Bal adlarında film üçlemesini bu yıllardan sonra yaptı. 2010 yılında Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği ‘Bal’, dünyanın en prestijli festivallerinden Berlin Film Festivali’nde büyük ödül Altın Ayı’yı kazandı. Semih Kaplanoğlu, ‘Yumurta’yla başlayıp ‘Süt’le devam ettiği Yusuf üçlemesinin son filmi ‘Bal’da Yusuf’un çocukluğuna gidiyor ve Yusuf’un babasıyla ilişkisini ve doğayı keşfedişini anlatıyordu. 

Senarist, yönetmen ve aynı zamanda da şair olan Semih Kaplanoğlu’nun şiirleri; Tan, Oluşum, Varlık, Gergedan, Gösteri, Argos gibi dergilerde yayınlandı.

Semih Kaplanoğlu, 1999 haziran ayında, Abdi İpekçi‘nin yeğeni olan gazeteci, senarist ve yazar Leyla İpekçi ile evlendi.

Yönetmeliğini üstlendiği filmler;                                                                                     

2017- Buğday            

2012 – Çocuklar (yapımcı)

2009 – Bal

2008 – Süt

2007 – Yumurta

2005 – Meleğin Düşüşü

2001 – Herkes Kendi Evinde

1994 – Şehnaz Tango (Dizi)

Aldığı ödüller;

2010 – 60. Berlin Film Festivali’nde büyük ödül Altın Ayı ödülü “Bal” filmi ile
2010 – 60. Berlin Film Festivali’nde, Ekümenik Jüri Ödülü “Bal” filmi ile
2010 – 17.Adana Altın Koza Film Şenliği, En İyi Film, “Bal” filmi ile
2008 – 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma
2008 – Altın Lale Ödülü, (Yumurta)
2008 – Radikal Gazetesi Halk Ödülü (Yumurta)
2007 – Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin en iyi filmi (Yumurta)                         2017- Adana Film Festivali Buğday filmiyle Film-YÖN (Film Yönetmenleri Derneği) en iyi yönetmen ödülünü                               

Bir önceki yazımız olan Aşure yapımının püf noktaları nelerdir? Aşure tarifi ve bilinmeyen mucizevi faydaları! başlıklı makalemizde aşure, aşure günü ve aşure hazırlanışı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri