Hatay Haberleri, Hatay Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Samandağ ipeği yaşatılacak

“İpek Böcekçiliği ve El Dokuma” proje protokolü imza töreninde konuşan Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, dut ağaçlarının korunması, ipek ve koza el sanatlarının yaşatılarak geleceğe aktarılması ve bu değerlerin turizm potansiyelinde yer almasını sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.

Bölgede yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan ipek böcekçiliği mesleğinin yaygınlaştırılması ve yaşatılması için belediye bünyesinde oluşturulan İpek Köyü’nün Mağaracık ve Yaylıca mahallelerinde kurulduğunu belirten Nehir, Dut ağaçlarının korunması, ipek ve koza el sanatlarının yaşatılarak geleceğe aktarılması ve bu değerlerin turizm potansiyelinde yer almasını sağlamaya çalışıyoruz” dedi

Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik’in makamında yapılan imza töreninde ipek böcekçiliği ve dokumacılığının bölge ekonomisine katkısının arttırılması, dut ağaçlarının yetiştirilmesi, dut ağacı ekiminin özendirilmesi konusunda yapılacak çalışmaların önemine değinildi.

Bir önceki yazımız olan Aslan’a Kartal pençesi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir