Hatay Haberleri, Hatay Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Nursan işçisinin sabrı tükendi

Maliyenin yüklü vergi cezasının ardından kapanan Nursan Demir Çelik Fabrikası’nda çalışan 900 işçi, 15 aydır alacaklarının ödenmesini bekliyor.
2016 yılının Ocak ayından bu yana ücretsiz izinde olan Nursan işçileri, 15 aydır alacaklarının ödenmesini bekliyor. Maaş ve kıdem tazminatlarını almayan işçiler, şimdi 3 Mart tarihine umut bağladı.
Türkiye’de ilk 500 sanayi kuruluşu içinde yer alan Nursan Grup, yıllardır çalıştırdığı demir çelik fabrikasının üretimini 2015 yılı Aralık ayı sonunda durdurdu. Fabrikanın kapanması ile birlikte 900 işçi ücretsiz izne gönderildi. Alacakları için önce 4 Ocak 2016 tarihine kadar beklemeleri istenen işçilere şimdi de 3 Mart 2017 tarihi verildi.

İşçilerin sigorta primleri yatmaya devam ediyor
Fabrikanın üretimi durdurması ile birlikte işçiler ve aileleri zor günler yaşıyor. Ücretleri verilmediği için, kredi çekmiş olanlar borçlarını ödeyemiyor. Birçok işçi icralık olduğunu, bazıları da eşinden ayrıldığını söylüyor. Kimi işçiler ise geçici veya yevmiyeli işlerde çalışarak evin ekmeğini çıkarmaya çalışıyor.
Sigorta primleri yattığı için halen Nursan çalışanı olarak görünen işçilerin bazıları maaş ve kıdem paralarını alabilmek için hukuki süreç başlatmış bulunuyor.
Nursan fabrikasının üretimi durdurması, işçiler ve eşleri dışında, fabrikaya nakliye yapan kamyoncuları, yemek şirketini, fabrikaya yoğurt veren firmayı ve ilçe esnafında etkilemiş bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Suriye’de bacakları kopan çocuğa İHH sahip çıktı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri