Hatay Haberleri, Hatay Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Hatay’da 2 ova, koruma alanı olarak belirlendi

Hatay’da Amik Ovası ve Arsuz Ovası, Bakanlar Kurulu kararıyla Büyük Ova Koruma Alanı olarak ilan edildi.
Hatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Andiç, yaptığı açıklamada, Hatay’da sınırı çizilen ve Bakanlık tarafından kontrol edilen 105 bin 387 hektar alanın Amik Ovası, 4 bin 597 hektar alanın ise Arsuz Ovası olarak Toprak Koruma Kurulu tarafından Büyük Ova Koruma Alanı olarak sınır tespiti yapıldığını kaydetti.
Ovaların sınırları içerisinde yer alan onaylı imar planlı alanlar ile kararın yayımı tarihi itibarıyla ilgili mevzuat uyarınca tarımdışı kullanma izni verilmiş olan alanlar için alınmış kararların geçerliliği koruyacağını ifade eden Andiç, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu doğrultusunda alınan bu kararla artık bu alanların tarım dışı kullanılması ile getirilen kısıtlamalar ile amaç dışı kullanım önlenecek. Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenen Amik Ovası ve Arsuz Ovası artık ’tarımsal sit’ gibi korunacak. Böylelikle tarımsal nitelik taşıyan ovalarımızın amaç dışı ve yanlış kullanımlar sonucu yok olmasını büyük ölçüde önlemiş olacağız dedi.

Bir önceki yazımız olan Hatay Merkezli Fetö/pdy Operasyonu: 10 Gözaltı başlıklı makalemizde 10, Fetö/pdy ve Gözaltı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri