Hatay Haberleri, Hatay Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Bozoğlan: “Günümüzde yaşanan bu savaşta hedef Türkiye’dir”

Emin Bozoğlan, Orta Doğu’da günümüzde yaşanan bu savaşta hedef Türkiye’dir, hedef Türkmenlerdir dedi.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Atatürkçü Düşünce Topluluğu ve Tarih Düşünce ve Araştırma Topluluğu tarafından “Geçmişten Günümüze Suriye’de Türk Varlığı ve Bayır-Bucak Türkleri” konulu konferans düzenlendi.

Moderatör Yrd. Doç. Dr. Süleyman Hatipoğlu, MKÜ Atatürk Konferans Salonu’ndaki konferansta, Suriye Türklerinin 10 ve 11. yüzyıldan itibaren Suriye’ye yerleştirildiğini belirterek, “Kayıtlarda 40 bin çadır Türkmen yerleştirildiği yazar. 40 bin çadır her çadır bir aile olduğuna göre ortalama biz istatistik olarak 5 kişi kabul ederiz ve 200 bin Türkmen yerleştirilmiştir. Yerleşik hayata geçen Türkmenlerin bir kısmı yöre ahalisiyle asimilasyona uğramış olabilir. Ama orada şu an 3-3,5 milyon Türkmen’in olduğu sabit. 1918 yılında Atatürk 7. Ordusunu Filistin’den çekerken ordularına verdiği talimatta, ’Barış görüşmelerinde dikkat etmemiz gereken bir husus var. Halep halkının dörtte üçü Arapça konuşan Türkler’den oluşur. Bunu gözardı etmeyelim. Barış görüşmelerinde bunu dikkate alalım’ demiştir” ifadelerini kullandı.

Emin Bozoğlan ise Türkiye’nin bölgedeki güvenliğinin Bayır-Bucak’tan geçtiğini söyleyerek, “Türkiye’nin güney sınırının güvenliği özellikle Halep’in güvenliğinden başlar, Hatay’ın güvenliği ise Bayır-Bucak güvenli ise Hatay güvenli anlamı çıkar. Bugün dahil yüzyıldır Orta Doğu ülkeleri ve halkları kendi geleceğini tayin etme hakkında yoksun bırakılmıştır. Maalesef coğrafyamızdaki egemenliğine ve otoriteye müdahil devletler karar vermekte ve kendilerini sahibiyetli addettirmektedirler. Sadece Suriye’de değil Irak’ta da biz Türkmenler aynı ateş çemberindeyiz. Kimliğimizi, kültürümüzü muhafaza etmek için nasıl direndiysek, şimdi de yarın da direnmeye devam edeceğiz. Tabi ki bu Orta Doğu savaşında, günümüzde yaşanan bu savaşta hedef Türkiye’dir, hedef Türkmenlerdir. Türkiye’nin güvenlik hattı, Kerkük’ten Türkmenlerin korunması ve yetiştirilmesi Türkiye’nin milli güvenliğinin garantisidir” dedi.

Bir önceki yazımız olan Dörtyol’da ilk skolyoz ameliyatı yapıldı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri